İnsansız sualtı robotu uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen yüksek teknolojiye sahiptir. Olağanüstü görüntüleme kalitesi sayesinde sualtı kameralar, her türlü duruma ve ihtiyaca yönelik, hedeflenen göreve en uygun şekilde üretilmektedir. Özellikle deniz kuvvetleri için mayın teli kesici gibi görevleri başarıyla gerçekleştirmeye yararlar.

Sualtı Robotu Uygulama Alanları

Sualtı robotu faaliyet alanları son derece geniştir ve düşük maliyeti, zahmetsizliği ve kalitesiyle oldukça fazla tercih edilir.

Savunma ve Güvenlik, deniz altyapıları, tershaneler ve gemiler, balık çiftlikleri, açık deniz platformları, deniz bilimleri ve araştırma sektörleri, nükleer ve konveksiyonel elektrik üretim santralleri başta olmak üzere birçok alanda uygulanmak üzere üretilmiştir.

Uzaktan Kumandalı Sualtı Robotu Modelleri

Farklı faaliyet alanlarındaki ihtiyaçlara yönelik çeşitli sualtı robotu modelleri, modern teknolojiye uygun şekilde üretilmiştir. Uzaktan kumandalı sualtı robotu modelleri bu şekilde sıralanabilir:

Tortuga Özellikleri:

500 m derinlikli su altı denetim robotudur. 4 yatay iticinin her biri 17 kgf’lik bir itme kuvveti geliştirir ve ROV’un yönden bağımsız olarak 4 knota kadar güçlü akım koşullarında çalıştırılmasına izin veren benzersiz bir azimut kontrol sistemi ile donatılmıştır. Zorlu çalışma koşullarına son derece uygundur ve düşük görüş, güçlü akıntılar gibi olumsuzluklar karşı en uygun modeldir. Manipulatör (robot kol), sonar, gemi saç kalınlık ölçüm geyci, vb. ekstra payload’lar takılabilir.

Mini Rov-Observer Özellikleri:

Biri pan & tilt ve LED aydınlatma olmak üzere 2 adet yüksek çözünürlüklü renkli video kamera ile donatılmış ultra taşınabilir bir su altı inceleme robotudur. Gömülü piller, 150 m derinliğe kadar en uzak alanlarda 4 saat otonomi ve operasyona izin verir. Kolayca monte edilebilir olduğundan dolayı pratiktir. Yardımcı fiş, göstergeler gibi çeşitli aksesuarlara sahiptir. Manipulatör (robot kol), sonar, gemi saç kalınlık ölçüm geyci, vb. ekstra payload’lar takılabilir.

Mini Rov-Guardian Özellikleri:

4 yatay ve 1 dikey itici ile donatılmış 150 m derinlik dayanımlı ve 2-2.5 knot akıntıya dayanabilen ultra taşınabilir su altı denetim robotudur. Biri pan & tilt ve LED aydınlatma olmak üzere 2 adet yüksek çözünürlüklü renkli video kamera ile donatılmıştır. Uzun menzilli görevlere uygun olarak tasarlanmıştır. Manipulatör (robot kol), sonar, gemi saç kalınlık ölçüm geyci, vb. ekstra payload’lar takılabilir.

Auv Torpedo Özellikleri:

5000m’ye kadar mesafelerde boru hatları ve tünellerin iç muayeneleri için özel olarak tasarlanmış otonom bir su altı modelidir. Araç, entegre LED aydınlatmalı bir ön HD renkli video kamera ile donatılmıştır ve aynı zamanda çok ışınlı sonar (akustik görüntüleme) ve akustik profilleyici gibi çeşitli diğer sensörler ile donatılabilme özelliğine sahiptir.

English English Turkish Turkish