CCD renkli kamera sistemleri (Charge Coupled Device) sensörler sayesinde analogdan dijitale aktarımı gerçekleştirerek videoyu işleme ya da dönüştürme performansı gösterir. Aynı zamanda bu işlem sensörün dışında gerçekleşmektedir.  Bu çalışma sistemi de sensörün görüntü ve video oluşturmak için daha uzun süreye ihtiyaç duymasını sağlar. CCD görüntü algılayıcıları, çalışma sisteminde dijital sinyal dönüştürme için harici özellikler gerektirir.

Bir görüntü sensörü ise kameranın görünümünü en iyi şekilde sağlayan özelliktir. Sensör merceğe çarpan ışığı yakalayarak elektronik sinyale dönüşmesini sağlar. Böylelikle görüntüler ya da videolar ortaya çıkar.  Kameraların görüntü sensörünün 1/3 ″ 4 Megapiksel olmak üzere modeline göre başka bir boyutlandırma özelliği de taşır.

Görüntü sensörü formatı ise kameranın görüş açısını belirleyerek şekli ve boyut kısmını oluşturur. Stellar Defence firması tarafından sunulan CCD renkli kamera sistemlerinde kullanılan 3 farklı güvenlik kamera sistemi bulunur. Belirtilen sistemlerde görüntü sensörü formatı mevcuttur. Bunlar ise sırası ile 2/3, 1/2 ve 1/3 olarak belirlenmiştir.

CCD Renkli Kamera Nedir?

Günümüzde en çok tercih edilen CCD renkli kamera, güvenlik sistemlerinde bulunan sensörler yardımı ile görüntüyü kaydetmek için kullanılan bir görüntü çipidir. Görüntü tek başına bir şey ifade etmez. Onun sinyale dönüşmesi gerekir. Sinyale dönüştükten sonra ise tekrar görüntü oluşur. Materyalden yansıyan ışık demeti ise lens tarafından algılanıp CCD’ye odaklanır. CCD renkli kameralarda sistem bu şekilde işler.

CCD toplanan ışığı video sinyaline dönüştürerek iletimi sağlayan bir sisteme sahiptir. Mükemmel görüntü sağlayan yüksek kaliteli sensörler düşük parazitli ve profesyonel bir görüntü oluşumunu destekler.

Stellar Defence tarafından sunulan üründe ışığa hassas yapısı mevcut olup yüksek çözünürlükte daha iyi görüntüler kaydetmektedir. Aynı zamanda diğer kameralara göre titreşim sorunlarından daha az etkilenmektedir. Güvenlik kamerasının görüş açısını belirleyen özelliği ile birçok alanda kaliteli görüntü kaydeder.

CCD Renkli Kamera Nasıl Çalışır?

CDD Renkli kamera genel olarak bütün kamera türleri ile aynı çalışma özelliği gösterir. Fakat üründe mevcut olan çalışma performansı ve içerik özellikleri değişim gösterebilir. Üründe gelen görüntü elektronik sinyale dönüşerek bu sinyali tekrar görülebilir hale getirir. Objektiften yansıyan ışık demeti ise lens tarafından algılanır ve CCD renkli kamera da odaklar.

Toplanan ışık ise video sinyaline dönüşür. Bu günümüzde güvenlik kameraları dahil fotoğraf makinelerinde de bulunur.  Stellar Defence olarak en iyi şekilde tasarlanan CDD renkli kamera oldukça geniş kapsamda kullanılmaktadır.

Kameranın monokromatik, renkli veya kızılötesi sistemde tasarlanmış olup olmadığına bakılmaksızın, görüntü verilerini aktarabilmesi için tek bir şarja bağlı cihaz kullanılır. CDD kameralarda ışık mercekten girer ve filtre işleminden geçer.  Daha sonra da tek bir fotoelektrik görüntü sensörünün yüzeyine odaklanır. Profesyonel video kameralarda üç CDD yani üç çip içerir. Bu sayede görüntü kalitesi ve aktarım tam olarak sağlanmış olur. Bunlardan gelen ışık ise her birini kendi CCD sensörüne aktararak kırmızı, yeşil ve mavi bileşenlerinin odaklanması ile bir prizma sayesinde ayrılmasını sağlar.

Renk ayrımını ise iyileştiren CDD Renkli kamera sistemi ışık hassasiyetini arttırır. CDD renkli kamera düşük ışıkta dahi ayrıntılı renk gölgesi vermektedir. Bu şekilde çalışma sistemini sağlayan CDD renkli kamera Stella Defence ürünleri arasında en iyi şekilde çalışma performansı gösterir.

CDD Renkli Kamera Çalışma Sistemi ve Teknik Özellikleri

Renkli kamera teknolojisinde en üst sırada olan CDD renkli kamera sistemsel özellikleri ile donanımlı bir teknolojiyi sunmaktadır. Faks makinelerinden tarayıcılara kadar geniş kapsamda mevcut olan özellik aynı zamanda diğer doğrusal tarama kameralarında da veri toplamak için tek boyutlu bir CCD görüntü sensörü kullanmaktadır. Stellar Defence’nin diğer ürünlerinde olduğu gibi sunduğu bu teknolojinin çalışma sistemi ise,

 • Optik sistem
 • Elektronik dedektörler
 • Dedektör soğutucu mekanizma
 • Kızılötesi görüntülerin nakli
 • Dijital görüntü elde etme
 • Düşük ışık yayılımında yüksek performans
 • Yüksek hassasiyet
 • Titreşime daha az duyarlı

Belirtilen özelliklerin mevcut olması ile istenilen görüntü kalitesini en iyi şekilde yüksek çözünürlük ile yakalar. Yüksek performans sağlayan CCD renkli kamera aynı zamanda dış ortam, iç ortam ve web kameralarda da aynı özelliği sunar.

CDD Renkli Kamera Kullanım Alanları Nelerdir?

CCD renkli kameraların kullanım alanları oldukça geniş kapsamda ele alınmaktadır. Tercih alanları ise güvenlik, savunma, askeri donanım, alışveriş merkezleri gibi daha pek çok alanda dış ve iç mekan olmak üzere kullanım olanağı sunar. Üründe mevcut olan teknik özellikler sayesinde kaliteli ve yüksek çözünürlük sağlayan görüntü kaydı bulunmaktadır. Kullanım esnasında şarja bağlı CCD Renkli kamera gelen ışığın %70’ini yakalar. Kızılötesi ışığa duyarlı olup görüş kameraları ve astronomi uygulamaları için eşsiz bir içerik özelliği sunmaktadır. Stella Defence sayesinde istenilen her özelliğe sahiptir. CCD kamera sistemlerinde en yaygın tercih edilen ürünler ise,

 • Deniz Kamera ve CCTV Sistemleri
 • PTZ Termal Kamera Sistemleri
 • Akıllı Kamera Sistemleri
 • Panaromik Termal Kamera Sistemleri
 • Güvenlik Kamera ve CCTV Sistemleri
 • Sualtı kameraları

CDD Renkli Kamera Pazar Satış Hacmi Nedir?

CCD Renkli kamera sistemlerinin satış hacmi uluslararası alanda ele alınmaktadır. Geniş kapsamda tercih edilen ürün yapısı ile görüntülerde renk çözünürlüğü yakalanarak piksel değeri en iyi şekilde ayarlanmıştır. Stella Defence olarak birçok kamera sisteminde mevcut olan CDD sensörleri sayesinde renk algısı ve görüntüyü objektife aldıktan sonra en iyi şekilde aktarımı sağlar.

İçeriğinde mevcut olan görüntü iletim hızı ile lens kalitesi en iyi şekilde görüntünün iletilmesini sağlar. Kızılötesi gece görüşünü en iyi şekilde aktarır. CCD renkli kamera kullanım alanı geniş kapsamda ele alınan önemli ürünler arasındadır. Özellikle de güvenlik kameralarında, sualtı ve adli kamera incelemelerinde görüntüyü en iyi şekilde aktarır.  Bu sebeple de birçok alanda kullanımı ile vazgeçilmez bir üründür.

CDD Renkli Kamera Sisteminin Kullanıldığı Sektörler

CCD sensörleri her türlü dijital kamerayı ifade eden bir terimdir. Bu sebeple de kameraların çalışmasını sağlayan en önemli faktör olması ile kullanım alanı oldukça geniştir. Tercih edilen alanlar ise,

 • Havacılık
 • Medya ve Brodkast
 • Savunma
 • Turistik ve Özel Denizaltılar
 • Sivil Havalimanları
 • Sualtı ekipmanları
 • Güvenlik
 • Arama Kurtarma
 • Orman Yangını
 • Endüstriyel Sanayi Tesisleri
 • Petrol Doğalgaz Tesisleri
 • Bilgi Güvenliği
 • Ticari Gemiler
 • Karayolları Trafik İzleme ve Denetleme vb.

Belirtilen alanlar dahil olmak üzere daha pek çok sektörde tercih edilmektedir. Kayıt edilmesi gereken kameraların çözünürlüğü ve görüntü sensörü formatı, güvenlik kamerasının görüş açısını belirleyen etmenler arasındadır. Bu sebeple de neredeyse her yerde kullanılan kamera sistemlerinde mevcuttur. Görüntünün kamera tarafından algılanıp aktarılması sağlanır. Stella Defence ürünleri arasında bulunan kamera sistemlerinin çalışmasını sağlayan bir özelliktedir. Renk akışını sağlayan CCD renkli kamera, çekim kalitesine sağladığı performans sayesinde görüş açısı ve yakalanan görüntünün kalitesi sensör sayesinde ortaya çıkmaktadır. 

English English Turkish Turkish