Yer destek ekipmanları, (havalimanı, apron, terminal yanındaki servis alanlarında ve hangarlarında yer alan uçak/helikopter/İHA operasyonlarını desteklemek üzere kullanılan ürünlerdir. Bu ekipmanlar, hava aracının yerdeki faaliyetlerini desteklemek amacıyla kullanılmaktadır.

Yer destek ekipmanları (GSE), uçaklar yerdeyken birçok operasyonun desteklenmesi için de kullanılır. Bu ekipmanlar, yer gücü operasyonlarını, uçak hareketliliğini ve kargo yükleme operasyonlarını içerir. Yer hizmetleri, uçağın terminal kapısına geldiği andan sonraki uçuşa kadar olan bütün süreçlerine hizmet eder.

Geri dönüş süresinin (uçağın kapıda parkta kaldığı süre) en aza indirmek adına, yer hizmetlerindeki hız, doğruluk ve verimlilik önem arz eder.

Kullanılan bazı yer destek ekipmanları;

  • Elektrikli sistemler arasında, uçak ve helikopter güç üniteleri yer alır. Örneğin, motor çalıştırma bataryaları, şebeke voltajı veya dizel tahrikli frekans konverterler, uçak yakıt ikmal cihazları kullanılır.
  • Uçak, Helikopter ve İHA’ların apron veya hangardan dışarı uygun konuma çekilmesi amacıyla TUG olarak bilinen elektrik veya benzin tahrikli çekici/ittirici’ler kullanılır.
  • Uçak yakıt ikmal cihazları, hidrant kamyonu ya da bağımsız bir yakıt kamyonu olabilir. Yakıt kamyonları, bağımsız olarak çalışır ve tipik olarak 10.000 ABD galonu yakıt içerir. Bu cihazların kendi pompaları, filtreleri, diğer ekipman ve hortumları vardır.
  • Romörkör ve traktörler yer destek hizmetlerinde çeşitli amaçlar için kullanılırlar.
  • Yer güç üniteleri ise yere park edilen uçaklara güç sağlanmasına yardımcı olur.
  • Havalimanında yer alan otobüsler ise insanların terminalden uçağa taşınması amacıyla kullanılır.
  • Konteyner yükleyiciler, palet ve konteynırların uçak içine ve dışına yüklenmesine yardımcı olur.
  • Elektrik enerjisiyle çalışan yükleyiciler, bağımsız olarak yükselen ve alçalan iki platformdan oluşur. Yükleyici üzerindeki konteynerler ise yerleşik silindir ve paletler yardımıyla hareket ettirilir.

Yer destek ekipmanları arasında farklı özellikte araçlar da yer alır. Helikopter motor çalıştırma bataryası bu gruba dahil edilir. Aynı ekipmanlar, uçaklar için de kullanılır. Güç çevirici olarak tasarlanan ekipmanlar ise yer destek ekipmanlarının çalışması noktasında önemli bir yere sahiptir.

Frekans konverterler ise frekans değişimlerini sağlamaya yardımcı olan cihazladır. Motor sürücüsü olarak da adlandırılan bu cihazlar, asenkron motorlarının hızını ve frekansların değişimini ayarlar.

Red Box Aviation firması tarafından Yer Destek Ekipmanları konusunda uzman bir firmadır. Havacılık Yer Destek Ekipmanları (GSE) sektörünün önde gelen global markası Red Box Aviation firmasının Türkiye yetkili distribütörü olarak, sivil/askeri havacılıkta, gerek havaalanları & meydanlar & hangarlar gerekse hava araçları için yer destek ekipman ihtiyaçlarınız için mükemmel ürünler sunar.

Red Box Aviation firması temel ürün gamı Yer Güç Üniteleri (Ground Power Supplies), Helo/Uçak/İHA Çekici/İttirici’ler (TUGs) ve Havacılık El Aletleri&Setleri&Takım Çantaları’ndan oluşmaktadır.

Yer Güç Üniteleri: Helo/Uçak için şarj edilebilir Lityum veya Kurşun Asit Motor Start Unit’ler (+Jump Start Batteries), Dual-Voltage Start Unit’ler, Continuous Power Start Unit’ler, Combination Start+Continuous Power Unit’ler (Hibrid Güç Kaynakları), Şebeke Beslemeli (1/3 Phase Mains Powered) Frekans ve Voltaj Konverterleri

Helo/Uçak/İHA Çekici/İttirici (TUGs): 38.500 kg / 85.000 lbs ağırlığa kadar ve 9MPH hızla uçağı çekebilen farklı çekme kapasitesinde ve tipte elektrikli & benzinli TUG’lar.

El Aletleri & Takım Çantaları: Hava aracı bakımında kullanılan el aletleri & takım kitleri, müşteri talebi doğrultusunda hava aracı marka model bazında veya elektrik/mekanik/aviyonik gibi farklı ihtisasların kullanacağı takımlar için “customized” takım kitleri/çantaları (foam cutting & laser etching dahil). Ayrıca, talep edilmesi durumunda firma/kurum isim&logo vb. baskılar da her bir takım üzerine lazer ile işlenebilmektedir.

English English Turkish Turkish